naturaliv_klasicka_jurta_litava (37)

Drevenú konštrukciu odporúčame z jaseňa štíhleho

 

Drevo jaseňa (Fraxinus excelsior) je pevné a tvrdé. Patrí medzi najpružnejšie a najhúževnatejšie drevá – vďaka svojim vlastnostiam sa môže chváliť prezývkou prvotná slovenská oceľ.

Je dokonca považovaný za tvrdšie drevo ako dub, pritom má nižšiu hmotnosť a vďaka pružnosti je preto mimoriadne odolný voči záťaži a nárazom. V angličtine mu hovoria aj „zlatý dub“. Je to ideálny stavebný materiál na jurtu.

Zároveň má krásnu a výraznú štruktúru letokruhov, ktorú si stolári cenia. Historicky sa jaseňové drevo používalo na výrobu lyží, hudobných nástrojov, saní, kočiarov a dokonca z neho boli vyrobené karosérie prvých automobilov.

I keď je pôvodný druh na území Slovenska, patrí do čeľade olivovité. Dorastá až do výšky 40 metrov čím patrí k naším najvyšším stromom. Dosahuje priemer kmeňa až 2,5 metra a dožíva sa aj 400 rokov. Je to strom slnka, svetlo miluje a prepúšťa ho až na zem.

Jasene sa zvykli vysádzať kvôli hodnotnému drevu v blízkosti ľudských sídel. Naši predkovia verili, že do jaseňov neudierajú blesky a sadili ich preto pred svoje domy, aby ich takto ochránili pred Perúnom.

Dôležitú úlohu zohrával aj v severskej mytológii – vždy zelený jaseň Yggdrasil bol svetový strom, ktorý symbolizoval vesmír a prerastal všetkými Deviatimi svetmi. Bol prvý strom, ktorý zasadili bohovia – najväčší a najkrajší zo všetkých stromov, aké kedy rástli.

naturaliv_jaseň

Vlastnosti jaseňa boli potvrdené aj v našom záťažovom teste, v ktorom
jaseň obstál na výbornú – lata s rozmermi 3 x 6cm vydržala záťaž až
do výšky 307kg. Pri jurte s priemerom 6,4m, ktorej strecha sa skladá z 20 žrdí to znamená nosnosť 6 ton, čo v praxi predstavuje 170cm čerstvého snehu.

jaseň

Máte záujem o kúpu, stavbu na kľúč alebo prenájom mongolskej jurty s kompletným servisom?

Kontaktujte nás a dohodnite si stretnutie. Postaráme sa o všetko od návrhu projektu až po samotnú realizáciu výstavby / eventu.

Mám záujem