• Potrebujem na jurtu stavebné povolenie?

Jurta je špecifikovaná ako stan – pri dodržaní určitých pravidiel (napr. typ základu bez stavebného povolenia, čiže bez betónovania) je možné stavať jurtu bez stavebného povolenia. Samozrejme, treba brať do úvahy aj to, že na povolenie ako také má každý stavebný úrad trochu rozdielny názor a povolenie môže ovplyvňovať aj nejaké ochranné pásmo, vlastnícke vzťahy a podobne.

  • Čo si vyžaduje údržba a aká je životnosť?

V závislosti od prevedenia a výberu materiálových možností.

– Máme k dispozícii 2 druhy exteriérových plachiet. Odporúčame kvalitnú holandskú plachtu Campshield 420g/m https://www.tencateoutdoorfabrics.com/en/productgroep/campshield-en/, čo je špeciálna textília, ktorá si nevyžaduje takmer žiadnu údržbu (je impregnovaná voči plesni a na zabezpečenie vode odolnosti). Oproti tomu základná plachta vyžaduje pravidelné impregnovanie a vykurovanie,  pričom jej životnosť je obmedzená.

– Občasné šponovanie napínacích exteriérových lán, ktoré sťahujú exteriérovú plachtu

– Životnosť drevenej konštrukcie – podľa dreviny, z ktorej je vyrobená, minimálne však 20 rokov (možnosť výberu dreviny: smrek, červený smrek, jaseň, dub).

  • Aká náročná je montáž a demontáž a koľko vyžaduje času?

Je možné ju zvládnuť aj svojpomocne. Na montáž odporúčame 3 osoby. Postavenie jurty trvá cca 2 a viac dní – podľa zručnosti staviteľa, poveternostných podmienok a samotného prevedenia jurty ako aj veľkosti. Montáž vie realizovať aj naša spoločnosť na kľúč.

  • Do akej miery sú jurty a vode odolné a ohňovzdorné?

V rámci našej najkvalitnejšej alternatívy dodávame exteriérovú plachtu z textílie Campshield, pri ktorej je zaručená vode odolnosť na 20 a viac rokov. Pod túto textíliu aplikujeme ešte strešnú fóliu, ktorá je reflexná, difúzna a kontaktná a zabezpečuje dodatočnú vode odolnosť.

Plsť z ovčej vlny, ktorú používame ako izoláciu nehorí. Teplota, pri ktorej je plsť v dôsledku požiaru spopolnená je 560°C. Ďalšie vlastnosti o izolácii z ovčej vlny je možné zaslať v podobe brožúry firmy Isolena wolle – je to náš rakúsky dodávateľ, ktorý tento produkt vyrába už viac než 20 rokov.

Exteriérová plachta (Campshield) ma utlmujúce vlastnosti horenia, ktoré môžete vidieť na nasledujúcom videu: https://youtu.be/49uJFbO8K7Y

  • Aká je nosnosť konštrukcie a ako odolávajú vetru?

Podľa lokality, kde sa jurta bude stavať vieme prispôsobiť nosnosť/robustnosť konštrukcie alebo druh dreviny. Nami vyrábané jurty posilňujeme napr. aj oceľovým lanom, ktoré je pripevnené na konci stropných tyčí v mieste, kde sa spája strecha s obvodovou stenou – toto oceľové lano prenáša dodatočne záťaž strechy a zvyšuje tak nosnosť celej jurty. V rámci balíka Alpin ponúkame ešte ďalšie prvky posilňujúce nosnosť jurty voči záťaži snehu – podľa priemeru jurty až do 60cm čerstvého snehu. Treba však povedať, že sneh sa na jurtách vo veľkých dávkach ani neudrží a skĺzne dole zo strechy alebo ho vietor vyfúka.

Jurty taktiež veľmi dobre odolávajú vetru nakoľko majú výborný aerodynamický kruhový tvar a vietor ich ihlanovú strechu tlačí k zemi. Používajú sa už tisícročia v chladných a veterných priestoroch Mongolska, Strednej Ázie a Sibíri.

  • Aká je ochrana voči narušiteľom alebo vykradnutiu?

Jurta má drevenú konštrukciu a 4 až 6 vrstiev plachtovín a izolácie, ktoré takmer znemožňujú vniknutie do jurty. V prípade záujmu je možné bezpečnosť posilniť poplastovaným pletivom a/alebo vode odolnou preglejkou, ktorá sa nainštaluje do steny.

 

V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať na mailovej adrese info@mongolskejurty.sk

Máte záujem o kúpu, stavbu na kľúč alebo prenájom mongolskej jurty s kompletným servisom?

Kontaktujte nás a dohodnite si stretnutie. Postaráme sa o všetko od návrhu projektu až po samotnú realizáciu výstavby / eventu.

Mám záujem